Petrovaradin fortress on Danube

Srpska prestonica kulture

Tamburica, EXIT festival, Evropska prestonica kulture

Novi Sad

Novi Sad coat of arms

Novi Sad (srpskom ćirilicom: Нови Сад, izgovara se: [nôʋiː sâːd]) je drugi po veličini grad u Srbiji, administrativni centar pokrajine Vojvodina. Nalazi se na jugu Panonske nizije, na granici Bačke i Srema, na obali Dunava, okrenut severnim obroncima Fruške gore.

Prema popisu iz 2011. godine, grad ima 231.798 stanovnika, dok urbana zona Novog Sada (uključujući prigradska naselja Petrovaradin, Sremska Kamenica i Futog) ima 277.522 stanovnika. Stanovništvo gradske oblasti (administrativne oblasti grada) iznosi 341.625 ljudi. Skupština Vojvodine, koja se nalazi blizu centra grada, funkcioniše na 6 službenih jezika. Na ovom uskom području složno živi 18 različitih etničkih zajednica.

Grad je osnovan 1694. godine, kada su srpski trgovci formirali koloniju na obali Dunava preko puta Petrovaradinske tvrđave, strateškog vojnog uporišta Habsburške monarhije, impresivne tvrđave površine 120 hektara. U 18. i 19. veku kolonija je postala važan trgovački i zanatski centar, kao i centar srpske kulture tog perioda, zbog čega je dobio nadimak Srpska Atina. Grad je bio teško razoren tokom Revolucije 1848. godine, ali je nakon toga obnovljen. Danas je Novi Sad industrijski i finansijski centar srpske ekonomije, kao i značajan kulturni centar.

Exit festival crowd

Novi Sad je takođe važan univerzitetski grad, sa više državnih fakulteta koji su ujedinjeni pod nazivom Univerzitet u Novom Sadu, kao i sa velikim brojem privatnih univerziteta.

Za razliku od Beograda, glavnog grada Srbije, Novi Sad je mali i miran grad. Svaka važna lokacija u gradu je na udaljenosti od 10 do 20 minuta hoda, a cena taksija je prilično povoljna, jer su razdaljine kratke.

Novi Sad je ponosan što je domaćin muzičkog festivala EXIT, koji je opštepoznat u Evropi i svetu.

Grad je poznat po mnogobrojnim malim i popularnim pabovima, klubovima i restoranima, pa postoji veliki izbor mesta za izlazak. Strast lokalnog stanovništva prema dobrom druženju i glasnoj zabavi uveče pomalo je u suprotnosti sa mirnim načinom života građana Vojvodine tokom dana.

Najbolji način za kretanje po gradu je bicikl. Veći deo grada je pokriven biciklističkim stazama, tako da se možete bezbedno voziti kroz Novi Sad. Pazite, međutim, na pešake koji šetaju pse po stazama!

Ako želite da saznate više o Novom Sadu, posetite lonely.planet.